#Blog Radim Michalec – Čechům chybí nohy

Čechům chybí nohy

Proč se zaměřovat ve fyzioterapii na nohy? Druhou největší slabinou z hlediska pohybu lidí (nejen u nás), jsou hned po mozku nohy. Doba „lakýrek“, vysokých podpatků, minimalizace chůze a minimální hygieny nohou je u nás již několik desítek let v proudu. Přestože drtivá většina lidí vlivem doby dnes trpí na bolesti zad, absolutně nevnímá funkci svých nohou. „Co cítíte?“ (otázka při dotyku nohou pacienta v ordinaci). „Nic, co bych měl cítit?“ (nejčastější odpověď pacienta). Moderní doba služeb a fyzického „nicnedělání“ sebou nese orientaci spíše na horní končetinu (mobilní telefon, myš, volant…). Noha se vytrácí z pohybového schématu a vnímání. Každý pohyb i jeho vnímání jsou realizovány na úrovni mozkové kůry. Čím je pohyb (vnímání) dané části těla dokonalejší, tím větší oblast mozku tomu odpovídá. Tomuto mini obrazu člověka v mozku se odborně říká Homunculus. Podle obrazu chůze a vnímání funkce nohy u současné populace se zdá, že Homunkulu chybí nohy. Lidský pohyb probíhá v gravitačním poli, pro vzpřímený stoj v takovém prostředí je tak nutná aktivní opora. Noha je primárním místem, kde se tělo snaží opřít. Pokud nohy nevnímáme, nepoužíváme, jak se o ně lze opřít? Drtivá většina lidí si dnes stěžuje na bolesti zad. Veškerý zájem je upřen na jejich léčbu. Léky proti bolesti, bederní pásy, operace výhřezů

Obrázek 1 – Diagramy ukazující relativní podíl zastoupení jednotlivých částí těla v (A) postcentrální primární somatosenzorické kůře a (B) precentrální primární motorické kůře (zdroj: Penfield W, Rasmussen AJ (1950) Cerebral cortex in man. A clinical study of localization of function. MacMillan, New York)

 

 

plotének, cvičení… Jak může souviset porucha funkce nohy s držením těla, bolestmi zad, bolestmi hlavy…? Pohyb je umožněn pomocí řetězců vaziva a svalové tkáně, které přenáší tlaky, tahy a silové momenty. Teorií pohybových zřetězení je více a nejsou jednotné. Ať se díváme na řetězce z pohledu anatomie, či funkce, je jasné, že funkce nohy se projevuje do celého těla. Přesto je často pacient překvapen, když přichází s bolestí zad a řeč je o noze. Zatímco pánské populaci nevadí mozoly, poruchy nehtů a kůže, ženské populaci nevadí poruchy teploty a deformace nohy z nevhodné obuvi. Polovina lidí přichází s bolestí paty, která se často řeší ultrazvukem. Nikdo se neptá, zda dotyčný používá v opoře a pohybu přední část nohy. Druhá polovina přichází s otoky v oblasti příčné klenby, opět ultrazvuk a opět částečná úleva. Znovu a znovu. Točí se to dokola. „Nohy ty mám studené pořád, asi to máme v rodině. Ten vbočenej palec mám od narození. Taky se mi hrozně moc potí, ale to je asi normální že? Boty nosím dobré, kupuji si sportovní.“ (častá slova pacienta). Noha – koleno – kyčel – bedra. Kaskáda funkcí, které na sebe v případě chůze, stoje či aktivního pohybu navazují, resp. měly by. Realita je ovšem taková, že nohu nepoužívá nikdo, kolena jsou permanentně zamčená, kyčel omezená a bedra bolí. Běhání po betonu, vzpírání či drahé boty to nespraví. Chůze málo, stoj pasivní a vnímání nohou na nule. Praktické zkušenosti s poruchami nohou u pacientů přibližuje následující tabulka.

 

Parametr / Skupina Děti a mladší Ženy střední věk Muži střední věk Senioři
Vnímání nedostatečné nedostatečné nedostatečné nedostatečné
Vazivo volné volné tuhé tuhé
Teplota nízká nízká nízká/zvýšená nízká/zvýšená
Hygiena ? ? nedostatečná nedostatečná
Pocení zvýšené zvýšené snížené/zvýšené snížené
Obuv nevhodná nevhodná nevhodná nevhodná

 

Kde není krev, tam není život.“ Tak by se dalo charakterizovat prostředí dnešních nohou. Základním testem funkce nohy je kožní podráždění plosky, které vypovídá o mnoha věcech. Nejdůležitějším zjištěním bývá dráždivost nohy a celé dolní končetiny, která se zrcadlí v reakci pacienta. V současnosti převažují „mrtvé nohy bez reakce“, či „vykopnuté zuby terapeuta“ pro extrémní lechtivost (dráždivost). Problémy v oblasti nohou u současné populace lze shrnout asi takto:

 

  • minimum chůze, chůze na boso, stoje a aktivního pohybu
  • extrémní zatížení nohou dlouhodobým stojem či jednostrannou fyzickou aktivitou (sportem)
  • minimální či extrémní dráždivost plosky resp. celé dolní končetiny
  • nedostatečné vnímání nohy v rámci tělesného schématu
  • nevhodná obuv, oblečení (těsné ponožky)
  • hormonální vlivy na vazivo (HA u žen, poruchy hormonů u žen i mužů)
  • nedostatečná (kožní, teplotní, tlaková, pohybová) stimulace plosky a nohy
  • nedostatečná hygiena nohou
  • poruchy rozložení zátěže na plosce (převaha přední či zadní části)

 

Co se s tím dá dělat? Jaká je budoucnost našich nohou resp. zad? „Zde vidím důvody pro fyzioterapii orientovanou na funkci nohy“. Cílem terapie by mělo být připomenutí dnešním lidem, že mají nohy a že by je měli používat.

 

Radim Michalec, duben 2015

Odkaz na článek: Radim MICHALEC -Čechům chybí nohy


Have your say